راه اندازی کسب و کار خدماتی

برندسازی چیزی بیش از یک نام و نماد است. برند به‌وسیله‌ی افراد، تصاویر، فرهنگ، سبک، ادراک، کلمات، پیام‌ها، روابط عمومی، عقاید، رسانه‌های خبری و به‌ویژه رسانه‌های اجتماعی خلق می‌شود و متأثر از آنها است. درست مانند نوزادی که متولد می‌شود و نامی برایش انتخاب می‌کنند، برند نیز به پرورش، حمایت، رشد و توجه مداوم نیاز دارد تا بتواند شکوفا شود. برخی از برندها چرخه‌ی زندگی دارند و درست مانند ما پیر می‌شوند. اما برندهای جاودانه‌ای هم وجود دارند که هرگز نمی‌میرند، بلکه دوباره متولد یا دوباره‌ ابداع می‌شوند. در این بین، عمر برخی از برندها کوتاه است، اما زندگی قدرتمندی دارند؛ به‌گونه‌ای که از خود یک میراث نمادین به‌جای می‌گذارند.

برندینگ دانشی است که با برتری دادن به یک برند (Brand) باعث افزایش اعتبار و شهرت آن برند در بازار رقابت میشود، اعتبار و شهرت یک برند به طور مستقیم می تواند منجر به فروش بیشتر و قیمت گرانتر محصولات وخدمات شود، به زبان دیگر  برندسازی روش هوشمندانه  تجارت و تولید ثروت است.

تاکنون دسته بندی های مختلفی از انواع برندسازی توسط اساتید این حوزه ارائه شده است و اگر بخواهیم برجسته ترین نوع این دسته بندی ها را برشماریم به شرح زیر است:

  • برندسازی مشارکتی یا Co-Branding:مشارکت با برندی دیگر جهت دست­یابی به هدف
  • برندسازی دیجیتال:وب سایت، رسانه­ های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو، استفاده از وب برای تجارت
  • برندسازی علّی:برندتان را با یک نیت خیر خواهانه همسو کنید؛ یا مسئولیت اجتماعی شرکت
  • برندسازی کشوری:تلاش برای جذب توریست و کسب و کار
  • برندینگ محصول (product branding):

برندینگ محصول از رایج‌ترین انواع برندینگ است. به طور کلی می توان گفت، یکی از مهم ترین راه های موفقیت محصول و جذب مخاطبین که توسط شرکت های تولیدی یا شرکت های بازرگانی بکار گرفته می شود، برندینگ محصول است.

برندینگ محصول را در صورتی می توان موفق تصور نمود که مشتری را وادار نماید از بین محصولات یکسان، برندی خاص را انتخاب نماید. برند های نوشیدنی، لباس، لوازم دیجیتال و سایر محصولات نمونه هایی از برندینگ محصول هستند.

۶- برندینگ خدمات (service branding):

یکی دیگر از انواع برندینگ ، برندینگ خدمات است که بسیار مشابه برندینگ محصول است اما با این تفاوت که باعث افزایش درک ارزش خدمات می شود. بسیاری از کسب و کارهای موجود، خدمات خاصی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

برندینگ شیوه ای بسیار تاثیرگذار برای این شرکت ها است تا مشتریان آن ها هر زمان که به خدمات مشابه آنها احتیاج دارند بی درنگ به سراغ آن ها بیایند.

۷- برندینگ شخصی (personal branding):

یکی دیگر از انواع برندینگ ، برندینگ شخصی یکی از ابزار های بسیار محبوب در میان افراد مشهور به حساب می آید. برندینگ شخصی دقیقا درباره خود شماست. این که به چه ویژگی هایی شهرت دارید و یا به طور کلی، چه کسی هستید. افراد مشهور براساس شخصیت خودشان مشهور می شوند در حالی که سایر افراد نیازمند همکاری با شرکت های برندینگ می باشند. برای کسب عنوان شغلی مطلوبتان، کافی ست ویژگی های مثبت خود را بشناسید و روی آنها تاکید کنید. شناخت این ویژگی ها و ارائه آن ها به طور تاثیرگذار و ایجاد یک احساس مثبت و همیشگی در ذهن دیگران برندی را برای شما خلق می کند که شما را در رسیدن به اهداف شخصی تان یاری خواهد نمود.

EN